Login
Password
Sources on this Page

> Headlines by Category

 Home / Industries / Health

You are using the plain HTML view, switch to advanced view for a more complete experience.

هزة ارضية متوسطة تضرب ضواحي مدينة (قصر شيرين) الايرانية
 طهران - 18 - 11 (كونا) -- قالت وسائل اعلام محلية ايرانية اليوم السبت ان هزة ارضية بقوة 4ر4 درجة على مقياس ريختر ضربت ضواحي مدينة (قصر شيرين) بمحافظة كرمنشاه الايرانية دون وقوع خسائر في الارواح.
ونقلت وسائل الاعلام الايرانية عن بيان لمركز رصد الزلزال في طهران ان هذه الهزة وقعت في الساعة 42ر07......
Yaz aylarında artan konjonktivite dikkat! Tatil keyfinize göz değmesin!
Yıl boyunca hayalini kurduğunuz havuz ve güneş tatilinizi kâbusa çevirmesin. Açılan tatil sezonuyla birlikte artış gösteren konjonktivit vakalarını değerlendiren Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Sevgi Tongal, hijyen şartlarının önemine dikkat çekiyor. Yeterli hijyenin sağlanmadığı havuzların konjonktivit başta olmak üzere birçok göz rahatsızlığına neden olduğunu söyleyen Op. Dr. Sevgi Tongal, “Halk arasında kırmızı ya da pembe göz adıyla bilinen konjonktivit, gözümüzün dışarıdan görülen ve konjonktiva diye bilinen beyaz tabakanın en üst zarının iltihaplanmasıdır. Çok bulaşıcı olması nedeniyle yaz döneminde kolaylıkla salgın haline dönüşebilen mikrobial konjonktivitte ise en büyük etken kötü hijyendir. Bu nedenle pek çok kişinin aynı anda girdiği havuzlarda temizlik şartlarına çok dikkat edilmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Hijyenine güvenmediğiniz havuza girmeyin
Konjonktivitin sadece havuzlardan değil, yeteri kadar temiz olmayan denizlerden de bulaşabileceğinin altını çizen Op. Dr. Sevgi Tongal, göz sağlığı açısından hijyenine güvenilmeyen havuzlara ve denizlere girilmemesi konusunda uyarıyor. Ayrıca çok tuzlu denizlerde suyun içindeyken gözleri açmanın da birçok göz rahatsızlıklarını tetikleyebileceğini vurgulayan Op. Dr. Sevgi Tongal, deniz gözlüğü ve maske kullanarak gözleri mikrobial konjonktivitten ve tahriş edici maddelerden korumanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Bu belirtilere dikkat!
Konjonktivitin gözlerde kızarıklık, kaşınma, batma, yanma, çapaklanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu gibi belirtiler göstererek ortaya çıktığını söyleyen Op. Dr. Sevgi Tongal, “Kişinin iş ve sosyal hayatını yakından etkileyerek son derece rahatsız eden konjonktivit, çoğunlukla kendiliğinden iyileşebildiği gibi çok ağır enfeksiyonlarda ciddi sorunlara zemin hazırlayabilir. Özellikle bazı vakalar bulanık görmeye ve korneada kalıcı lekelere sebep olabiliyor. Bu nedenle benzer şikâyetleri olan kişilerin vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine başvurulması büyük önem taşıyor” dedi.

Şikâyetler bitene kadar havuzdan ve denizden uzak durun!
Mikrobial konjonktivitin bulaşıcı olduğunu vurgulayan Op. Dr. Sevgi Tongal, “Konjonktivitte şikâyetler geçinceye kadar havuz ve denizden uzak durulması gerekiyor. Tedavi süresince hekim tarafından hücreleri dengeleyici, iltihap giderici ve kimi zaman da kortizonlu ilaçlar kullanılabiliyor. Ancak hastanın göz şikâyetlerinin rahatlatılması açısından soğuk uygulama yapılabileceği gibi yine doktor tavsiyesiyle suni gözyaşı da kullanılabilir” dedi.
Provitanya.com internetten sporcu besinleri satıyor
Spor yaparken sporcu besinlerine ihtiyaç duyanlar için Provitanya internetten sporcu besinleri satışı gerçekleştiriyor. Provitanya.com’da satılan tüm ürünler "T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı" onaylı olup, Türkiye yetkili distribütörlerden tedarik ediyor.

Sporcu gıdalarının ve gıda takviyelerinin bulunduğu Provitanya’da çeşitli ürün grupları mevcut. Bu ürün grupları arasında protein tozu, amino asitler, kilo ve hacim (karbonhidrat), kreatin, performans, form ve diyet, sağlıklı yaşam ürün grupları bulunuyor. Ürün grupları arasında yer alan protein tozu, kişilerin ihtiyacı olan proteini karşılayan ve vücudun gelişiminde kas ve güç kazanımına yardımcı olan bir takviye.

Protein tozunun birden çok çeşidi bulunuyor. Bunlardan bazıları: whey protein, kompleks protein, izole protein, soya proteini, et proteini, kazein protein (süt proteini). Ürün grupları arasında yer alan amino asitler de vücut için oldukça önemli. Kasların oluşumunda oldukça önemli olan aminoasitin yeterli miktarda vücuda alınması gerekiyor.

Provitanya 2014 yılında eczane, spor salonları ve çeşitli spor kulüplerine toptan sporcu gıdaları satışı ile başladı. 2015 yılının Mart ayında e-ticaret ve perakende mağazasını açarak uzman kadrosu ile bilgi birikimlerini ve tecrübelerini, spor severlere orijinal ürün garantisini ön planda tutarak kaliteli ürünleri hesaplı fiyatlara ve uygun ödeme koşulları ile sunmayı hedefledi ve hedeflemeye de devam ediyor.

Sporcu besinleri gibi hassas bir sektörde sağlıklı yaşam destek ürünleri ilkelerinden asla ödün vermeden sürekli kendini yenileyen ve farklılık yaratan bir firma olan Provitanya müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutuyor.

Başarılı bir e-ticaret sitesi için uzman ekiplerle yola çıkan Provitanya; altyapı, sosyal medya, SEO gibi tüm detaylara özen gösteriyor. Provitanya.com adresinde yayında olan web sitesi, IdeaSoft e-ticaret yazılımı alt yapısı ile hazırlanmış. Sitenin SEO çalışmaları Netpoint Digital tarafından yapılıyor. Provitanya.com’un en çok önem verdiği konulardan birisi de veri gizliliği. Kredi kartı bilgileriniz 256Bit SSL güvenlik sertifikası ile korunuyor. Satın aldığınız ürünleri öderken, havale ya da Eft ile %5 indirimden yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca 7 bankanın kredi kartları ile tek çekim (%5 indirim) ya da 2-6 taksit seçeneği ile ödeme yapabildiğiniz gibi kapıda nakit yada kredi kartı ile de ödeme yapabiliyorsunuz.

Sitenin sunduğu ürünleri satın alırken birçok olanağa da sahipsiniz. İlk üyeliğinizde 500 Propara hediyesi ve yaptığınız her alışverişte sepet tutarınızın %3 kadar Propara hediye kazanabilirsiniz. Provitanya.com da tüm alışverişlerinizde ürün bazında dilediğiniz hediyeyi seçebiliyorsunuz. Dönemsel olarak birbirinden güzel birçok kampanya da sitede sunuluyor.

Siz de sporcu gıdaları kullanıyorsanız ya da kullanmaya başlamak istiyorsanız http://www.provitanya.com/ adresinden aradığınız ürünlere ulaşabilirsiniz.
Dünyagöz Hastaneler Grubu medikal direktörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris’e Hindistan’dan büyük onur
Hindistan’ın ilk tam teşekküllü göz hastanesi Asian Eye Hospital, Dünyagöz Hastaneleri Medikal Direktörü ve LASIK yönteminin dünyaca ünlü mucidi Prof. Dr. Ioannis Pallikaris’in onur konuğu olarak katıldığı törenle hizmete açıldı. Ayrıca hastane açılış sürecindeki değerli katkıları nedeniyle hastane bünyesinde hizmet verecek lazer merkezine Prof. Dr. Ioannis Pallikaris ismi verildi.

Hindistan’ın Pune kentinde yer alan Asian Eye Hospital’ın açılışını, Hindistan’ın 12. ve ilk kadın Cumhurbaşkanı Pratibha Patil ve Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris gerçekleştirdi. Açılışta ayrıca Dünyagöz Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Gülferi Meral Yıldırım da yer aldı. Asian Eye Hospital’ın lazer merkezine Prof. Dr. Ioannis Pallikaris değerli katkıları nedeniyle ismi verildi.

LASIK yönteminin mucidi ve tüm dünyada “LASIK’in babası” olarak anılan Prof. Dr. Ioannis Pollikalis, isminin lazer merkezine verilmesinden dolayı heyecanlı ve gururlu olduğunu vurguladı ve ekledi: “Türkiye’de ve dünyada Dünyagöz Hastaneler Grubu olarak göz sağlığında son teknoloji cihazlarımızla hizmet veriyoruz ve deneyimlerimizi birçok hastane ile paylaşıyoruz. Asian Eye Hospital, Hindistan ve dünya için çok önemli bir yatırım. Böyle bir kuruluşun açılışında yer almak gerçekten onur verici”.
Sadece erkekler renk körlüğü yaşıyor
Renk körlüğü hakkında merak edilenleri cevaplandıran Dünyagöz Pendik’ten Op. Dr. Burcu Çalık renk körlüğünün erkeklerin maruz kaldığı bir problem olduğunu, X genine bağlı geliştiği için de kadınların taşıyıcı olduklarına dikkat çekti. Renk körlüğünün kız çocuklarında görülebilmesi içinse hasta erkeğin taşıyıcı bir kadınla evlenmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Burcu Çalık böyle bir durumla karşılaşmanın nadir olsa da görülebileceğini söyledi.

Halk arasında kırmızı ile yeşil rengi birbirinden ayırt edememe sorunu olarak bilinen renk körlüğü doğumsal bir problem olmasına karşın genellikle günlük yaşamda önemli bir sorun oluşturmadığı için fark edilmesi de zor oluyor. Renk körlüğünün kendiliğinden farkına varılmasının mümkün olmadığını belirten Dünyagöz Pendik’ten Op. Dr. Burcu Çalık “Renk körü olan kişiler, herkesin renkleri kendisi gibi gördüğünü zanneder. Doğal olarak kişinin kendisi renk körü olduğunu anlayamaz, bunun için testlere girmesi gerekiyor” diyor.

Renk körlüğü teşhisinin özel renk kitapçıklarıyla uygulandığını belirten Op. Dr. Çalık “Kişi eğer bu testlerde yer alan sayıları okuyabilirse, o renkleri görebiliyor demektir, okuyamaması ise renk körlüğü sorunu olduğunu gösterir” diyor.

Renk körlüğünde X geni faktörü
Renk körlüğünün X genine bağlı gelişen bir problem olduğunu söyleyen Op. Dr. Burcu Çalık “ X geni faktörü bu problemin erkeklerde ortaya çıkmasına sebep oluyor. Kadınlar aktif olarak problemi yaşamaktan ziyade genelde taşıyıcı oluyor” diyor. Kadınlarda renk körlüğünün görülebilmesinin çok nadir karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Op. Dr. Çalık kız çocuklarında renk körlüğünün ortaya çıkması için taşıyıcı olan bir kadınla, renk körü bir erkeğin evlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Özel lenslerle renkleri görmek mümkün
Renk körlüğünün tıbben bir hastalık olmadığının altını çizen Op. Dr. Çalık “Renk körlüğü sorunu olan kişiler yeşil-kırmızı tonlarını, daha doğrusu sarı tonlarının bir kısmını ayırt edemezler. Kişi renk tonlarını görür ama bazı tonları seçemez” diyor. Renk körlüğünün tedavisi için özel kontakt lenslerin mevcut olduğunu söyleyen Op. Dr. Çalık, bu lenslerin renklerin ayırt edilmesinde, yüzde 100 olmamakla birlikte günlük hayatta son derece etkili olduğunun altını çiziyor.
Türkiye’nin ilk biyonik göz ameliyatı Dünyagöz’de gerçekleştirildi
Dünyada henüz yaklaşık 150 kişiye uygulanan “Argus II - Biyonik Göz” ameliyatı ile gözleri görmeyen 44 yaşındaki Dilek Ümran Öztürk şekilleri yeniden seçmeye başladı. Dünyagöz Etiler Hastanesi’nde gerçekleştirilen ameliyatla ikinci hayatının yeniden başladığını belirten Öztürk, “adeta bir mucize yaşıyorum” dedi. Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü ve LASİK yönteminin mucidi Prof. Dr. loannis Pallikaris, hastanın görme kapasitesinin her geçen gün daha da geliştiğini belirterek, artık kendi kendine hayatını sürdürmesinin daha kolay olacağını söyledi.

Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. loannis Pallikaris, Argus II ameliyatının Türkiye’deki görme engelli hastalar için artık yeni bir umut ışığı olduğunu dile getirdi. Palikaris; “Dünyada sayılı birkaç ülkede gerçekleştirilen bu ameliyatı Türkiye’de ilk kez gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu ameliyat için en uygun hastayı yaklaşık 800 hasta arasından seçtik ve operasyonu başarılı bir şekilde tamamladık. Argus II ameliyatlarında tıbbi ve yardımcı ekibin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Burada çok başarılı bir operasyon gerçekleştirmemizin en büyük sebebi Dünyagöz Hastaneler Grubu Az Görenler ve Biostimulasyon Merkezi’nin deneyimli kadrosu ve teknolojik altyapımız olduğunu da önemle belirtmek isterim” dedi.

Halk arasında tavukkarası olarak bilinen; Retinitis pigmentosa hastası olan, 1971 doğumlu Dilek Ümran Öztürk, Kütahya’da yaşıyor. İsa Öztürk ile evli olan Öztürk, iki kız çocuk annesi. 1991 yılında evlenen Öztürk’ün görmesi, ilk çocuğunu doğurduktan sonra azalmaya başladı. Doktorların hamileliğin bu hastalığı ilerleteceğini ve artık göremeyeceğini söylemesine rağmen Öztürk, ikinci çocuğunu da dünyaya getirdi. İlk kızını 2-3 yaşına kadar gören Öztürk’ün, ikinci kızını görme fırsatı hiç olmadı. Ameliyat sonrasını mucize olarak değerlendiren Öztürk duygularını şöyle dile getirdi;

“Yaklaşık 20 yıldır sadece ışığı, gece ve gündüzü fark edebiliyorum. Biyonik göz için seçildiğimi duyduğumda ben ve benim gibi engelli hastalar için bir umut olacaksa bu ameliyatı ilk ben olmalıyım dedim. Bir de ikinci kızımı hiç görmedim ve görmek istiyordum. Bu şansı denemeliydim. Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun deneyimli hekim kadrosuna kendimi emanet ettim. Ameliyat sonrasında büyük gün gelmişti ve tüm ekip çok heyecanlıydık. En çok küçük kızımın yüzünü merak ediyordum. Ameliyat başarıyla tamamlandı ve artık küçük kızımı algılayabiliyor, nesneleri yavaş yavaş fark edebiliyor, çizebiliyorum. Görme yetilerim bana verilecek eğitimlerle her geçen gün daha iyiye gidecek ve ben kendi başıma artık işime gidebilecek, çamaşırlarımı yıkayabilecek, yemek pişirebilecek ve Kütahya’da benim gibi engelli dostlarım için sürdürdüğüm desteği artık görerek devam ettirebileceğim” dedi.

Teknoloji ve ekibin başarısı
Argus II” ameliyatında Dünyagöz Hastaneler Grubu’nun tecrübeli hekim kadrosundan Prof. Dr. loannis Pallikaris, Doç. Dr. Nur Acar ve Op. Dr. Fevzi Akkan yer aldı.

Ameliyatta ekibin, cerrahi deneyimin ve teknolojik alt yapının önemine dikkat çeken Doç. Dr. Nur Acar duygularını şöyle ifade etti: “Çok ciddi Ar-Ge yatırımlarıyla gerçekleşen Argus II operasyonu, ileri vitreoretinal cerrahi tekniklerde deneyim gerektiriyor. Biz de ülkemizde ilk defa uygulayacağımız bu operasyon için ekip olarak heyecanlıydık. Dünyagöz Hastaneler Grubu, bünyesinde bulunan deneyimli doktor kadrosu ve güçlü teknolojik altyapısı sayesinde çok başarılı bir ameliyata daha imza attı. Motivasyonu oldukça yüksek olan Ümran Hanım’ın cerrahi sonrası rehabilitasyonu devam edecek ve hep birlikte gelişmeleri izliyor olacağız. Ben de bu ekipte olduğum ve yeni hastalarımıza umut verecek bu projenin içinde yer aldığım için çok mutluyum.”

Op. Dr. Fevzi Akkan da hastalık ve ameliyat süreci ile ilgili şunları söyledi: “Argus II, retinal implant ameliyatı sadece retinitis pigmentosa hastalarına uygulanıyor. Hastalık halk arasında tavukkarası, gece körlüğü hastalığı olarak biliniyor. 25 yaşını doldurmuş, ışığı iki gözde hissedebilen hastalara uygun olan Argus II ameliyatı yaklaşık dört saat sürüyor. Ümran Hanım’a gerçekleştirdiğimiz ameliyat çok başarılı geçti. Artık nesneleri çizebiliyor ve farkedebiliyor. Bu başarılı operasyonu gerçekleştiren ekipte olduğum için çok mutluyum” dedi.

Kimler olabilir?
“Argus II” ameliyatı, retinitis pigmentosa hastalığına bağlı sonradan görme engeli yaşayan kişilerin gölge ve ışık algılarını artırarak görme seviyesini yükseltiyor ve günlük hayatlarını kolaylaştırıyor. Halk arasında tavukkarası veya gece körlüğü olarak adlandırılan retinitis pigmentosa hastalığı, çok değişik genetik geçiş özellikleri gösteren, akraba evliliği ile daha çok görülen ve total körlüğe götüren nadir bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Argus II - Biyonik Göz ameliyatı, gözdeki ışık alıcıları hiç olmayan veya ciddi hasar gören, ancak optik sinirleri sağlam kalan tavukkarası hastalığına bağlı görme kaybı yaşayanlara uygulanıyor. Bu yöntem iki gözünde çok ciddi görme kaybı gelişmiş kişilerin görme seviyelerini artırarak günlük hayatlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Nasıl Çalışıyor?
Yaklaşık 4 saat süren bir ameliyatla hastanın gözünün içine ve yanına yerleştirilen “Argus II” retinal implantı iki parçadan oluşuyor. Biyonik göz, görüş alanındaki nesneleri algılamayı sağlayan elektronik bir gözlük vasıtasıyla çalışıyor. Gözlük üzerinde bir kamera bulunuyor ve implantı aktive etmesi için bir güç cihazına bağlı olarak çalışıyor. Gözlüğün üzerindeki minyatür video kameradan alınan görüntüler, video işleme ünitesinde işlenerek, gözlüğün üzerindeki anten aracılığıyla, göze yerleştirilen retinal implanta kablosuz olarak gönderiliyor. İmplant talimatları alıyor ve uyarımı bir elektrot dizisi üzerinden retinaya iletiyor. Hastalar siyah beyaz görüyor, gölge ve ışık algıları artıyor.

Ameliyattan iki hafta sonra hastanın yaşam alanlarında gerçekleştirilen rehabilitasyon süreci başlıyor. Bu süreçte hastanın kişileri ve nesneleri algılaması ile biyonik gözle gördüklerini nasıl yorumlayacağı konusunda destek ve eğitim veriliyor.
Göz sağlığı salgın haline gelen diyabetin tehdidi altında
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ilk kez bulaşıcı niteliğe sahip olmayan salgın bir hastalık olarak nitelendirilen diyabet, hem Türkiye’de hem de dünyada ulaştığı rakamlarla endişeye neden oluyor. Küçük damar hastalığı olarak da bilinen diyabetin en çok etkilediği organların başında gözün geldiğini vurgulayan Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal “Geçici görme bozukluklarından kalıcı görme kaybına kadar birçok göz sorununa yol açan diyabet, özellikle sebep olduğu diyabetik retinopati hastalığıyla Türkiye’de ve dünyada 50 yaş altı körlüğün birinci nedeni olarak karşımıza çıkıyor” diyor.

Uzmanlar Türkiye’de 7,2 milyona, dünyada ise 387 milyona ulaşan hasta sayısı ile dünya çapındaki en yaygın hastalıklardan biri olarak kabul edilen diyabete ve diyabetin neden olduğu hastalıklara karşı uyarıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2014 yılı verilerine göre Türkiye’deki sağlık harcamalarının yüzde 23’ünden tek başına sorumlu olan diyabet, özellikle neden olduğu diyabetik retinopati rahatsızlığıyla da göz sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor. Diyabetin ömür boyu süren kronik bir hastalık olmasının yanı sıra küçük damarları etkileyen bir hastalık olduğunu hatırlatan Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Nilüfer Köylüoğlu Ünal “Diyabet, retinanın küçük damarlarını tıkayarak beslenmesini engeller. Diyabetik retinopati denilen bu durum eğer zamanında müdahale edilmezse retinanın tamamen kaybına ve körlüğe kadar ilerleyebilir” diyor.

Diyabet göze sinsice zarar veriyor!
Diyabetik retinopatinin erken başladığını ancak göze yavaş yavaş hasar verdiğini belirten Op. Dr. Ünal “Retinadaki kılcal damarların yapısını bozan diyabet, hücre kaybına yol açarak damar geçirgenliğinin bozulmasına, sarı nokta bölgesinde sıvı ve yağlı maddelerin birikmesine ve beraberinde kılcal damarların tıkanarak beslenmeyen alanların ortaya çıkmasına neden olur. Beslenmeyen alanlardan salgılanan bazı faktörler ise retinada yeni küçük damarların gelişmesine yol açar. Normal retina damarlarından farklı olan bu küçük damarlar çok kolay kanama eğilimindedir. Göz içindeki bu kanamalar, retina yüzeyinde zarların gelişmesi ve retinanın yerinden ayrılması gibi birçok sorunu da beraberinde getirir” diyor.

10 yıllık diyabet hastasında görülme riski yüzde 90
Diyabetik retinopatinin gelişmesindeki temel faktörün hastalığın süresi olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Ünal, hastalık yaşı uzadıkça diyabetik retinopatinin gelişme riskinin de arttığına dikkat çekiyor. 5 yıldan bu yana diyabet hastası olan bir kişide diyabetik retinopati gelişme riskinin yüzde 50 olduğunu söyleyen Op. Dr. Ünal, 10 yıllık bir diyabet hastasında ise bu oranın yüzde 90’lara kadar çıktığını belirtiyor.

Gebelik ve hipertansiyon hastalığın tablosunu ağırlaştırıyor
Diyabetik retinopatide kan şekeri kontrolünün önemli bir faktör olduğunu söyleyen Op. Dr. Ünal “Kan şekerinin düzensiz seyretmesi, ani kan şekeri yükselmesi ve düşmesi, retinanın bozulmasını ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırırken; gebelik, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği (hiperlipidemi) ve böbrek hastalıkları ise retinopatiyi ağırlaştıran diğer faktörler arasında yer alıyor ” diyor.

Diyabet hastaları için göz dibi muayenesi şart!
Diyabetin komplikasyonlar oluşmadan kontrol altına alınması gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Ünal, Tip 1 diyabet hastalarının hastalığın beşinci yılından itibaren, Tip 2 diyabet hastalarının ise tanı konur konmaz göz muayenesine gitmesi gerektiğini belirtiyor. Op. Dr. Ünal, diyabetik retinopati tanısı konulduğunda hastaların zaten yaklaşık 5 yıldır fark edilmemiş diyabeti olduğunun da altını çiziyor. Özellikle diyabetik retinopati teşhisi konulan hastaların 3-4 ay aralıklarla kontrole gitmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Ünal “Diyabetik retinopati düzenli takip edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Retinada meydana gelen değişikliklerin erken safhada tespit edilebilmek ve tedavideki başarı oranını korumak için özellikle diyabet hastalarının göz dibi muayenelerini aksatmamaları büyük önem taşıyor” diyor.
Altın Havan 2015 ödülleri sahiplerini buldu
İlaç ve Eczacılık sektörünün en prestijli ödüllerinden olan “Eczacı Dergisi 2015 Yılı İlaç ve Eczacılık Sektörü Başarı Ödülleri"nin altıncısını almaya değer görülen kişi ve kuruluşlar belli oldu. İlaç dağıtım alanının önemli kuruluşlarından biri olan EDAK, EDAKNET yazılımı ile "Dağıtım Kanalı" kategorisinde Altın Havan'a layık görüldü. "Dağıtım Kanalı" kategorisinde ikinci kez Altın Havan alan EDAK, bu ödüllerin diğer ikisini de "Kurumsal Sosyal Sorumluluk" çalışmaları ile aldı.

Altın Havanlar, CVK Park Bosphorus Hotel İstanbul'da ilaç / eczacılık sektörünün önde gelen kişi ve kuruluşlarının katılımı ile gerçekleşen törende sahiplerini buldu. EDAK Yönetim Kurulu Başkanı Eczacı Emre Bacanak'a Altın Havan Ödülü Batman Eczacı Odası Başkanı Eczacı M. Emin Beyaz tarafından takdim edildi. Bacanak, "EDAK' ın bu sene 4. kez Altın Havan ödülüne layık görülmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti. Altın Havanlı EDAKNET yazılımı ile sektöre, eczacılara ve hastalara dek ulaşan bir dinamik yaratılacağını vurguladı. EDAKNET yazılımı ile sektörün perakendecileri olan eczanelerin envanterleri ile ilaç ve ürün seçimlerinin daha kontrollü ve avantajlı hale geleceğini aktardı Bacanak, yazılımın fark yaratan "Farmasötik Bakım" modülü ile eczacıların, mesleki uygulamalarını daha sistemli ve hastaya özel olarak uygulayabileceklerini bildirdi. Bu programın yaygınlaşması ile birlikte EDAK eczanelerinden hasta ve tüketiciye sunulan, eczacılık hizmetlerinde de standardizasyon sağlanacak dedi.

Altın Havanlı EDAKNET yazılımı ile kişiye özel "Farmasötik bakım" geliyor
Yaşlı nüfusun artması ile çoklu ve eş zamanlı ilaç kullanımının yaygınlaştığına da dikkat çeken Bacanak, EDAK' ın Altın Havan Ödüllü EDAKNET yazılımı ile eczacılarına daha çok zaman kazandırarak eczacılık yapmalarına fırsat yaratacağını söyledi. Böylece, çoklu ve eş zamanlı ilaç kullanmak zorunda olanlara ilaç kullanımı ve etkileşimleri ile ilgili daha geniş ve kapsamlı Farmasötik bakım yapılabilecek. Reçetede yazan ve evde hali hazırda kullanılan ilaçların da dahil olduğu bu sistemle ilaç tedavisinin etkinliği, maliyeti ve sonuçları üzerine odaklanan farmako ekonomiye de katkı sağlanabilecek.
Doktor seçmenin ve randevu almanın hızlı yolu DoktorTakvimi.com
2012 senesinde hizmet vermeye başlayan ve kısa sürede internet üzerinden hekim ve hastanelere ulaşmanın en etkili ve güvenilir yollarından biri olmayı başaran eniyihekim.com, bu başarılı serüvenine yeni ismi; DoktorTakvimi.com ile devam ediyor.

2014 yılında Avrupa’nın en büyük sağlık platformu DocPlanner.com ile birleşen marka, geleneksel doktor randevusu alma yöntemlerini değiştiriyor. Aynı zamanda kişilerin hekim seçme özgürlüklerini kullandıkları bir platform hizmeti sunuyor. Daha önce eniyihekim.com adıyla hizmet gösteren ve tüm uzmanlık alanlarından 142.000 hekimin kayıtlı olduğu web sitesi, 2016 senesi itibariyle DoktorTakvimi.com ismiyle yolculuğuna devam ediyor. Dünya çapında bilinen DocPlanner.com grubu içerisinde faaliyet gösteren markanın CEO’su Altay Tınar, Türkiye’deki isim değişikliğinin sebebinin hem hekimlere hem de hastalara sunulan hizmetlerin kapsamını daha iyi anlatmak olduğunu belirtiyor.

DoktorTakvimi.com, hekimlere tüm randevularını online yönetebilme avantajını sağlarken, hastalara ise hangi şehirde olursa olsun ihtiyaçları kapsamında en uygun hekime 7/24 en hızlı şekilde ulaşarak hızlıca ve güvenilir bir şekilde randevu alma imkanı sağlıyor. Sektörünün lideri konumunda olan, Türkiye’nin en büyük sağlık platformu doktortakvimi.com, yeni ismiyle birlikte sağlık alanında toplumda farkındalık çalışmalarına da hız kesmeden devam edecek.

2014 senesinde Avrupa’nın en büyük sağlık randevu platformu DocPlanner ile birleşen, önemli bir değişim ve büyüme sürecine giren marka, yeni ürünü olan bulut tabanlı online takvim yazılımını da hekim ve kurumların hizmetine sunmasıyla oldukça dikkat çekiyor. Marka 2015 yılında üye hekim sayısını %200 arttırmasıyla da önemli bir başarı kaydetti.

Sağlık Bakanlığı’nın kamu hastaneleri için sunduğu MHRS sisteminin bir benzerini özel sağlık alanında uygulayan DoktorTakvimi.com sayesinde artık birçok hekim ve özel sağlık kuruluşu online takvim yazılımını kullanarak hasta randevularını planlıyor. Daha önce eniyihekim.com adıyla hizmet veren site, 2015’te 22 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edildi. Bu rakam da Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 yılı verilerine göre Türkiye’deki 44 milyon internet kullanıcısının yarısına denk gelmektedir.
Dünyagöz şimdi de Sakarya’da
8 Mayıs’ta hizmete giren Dünyagöz Sakarya ile birlikte Dünyagöz Hastaneler Grubu hizmet noktasını yurt içinde 18, dünyada ise 24’e çıkardı. Binlerce vaka tecrübesi bulunan deneyimli hekim kadrosu, yüzlerce farklı tedavi yöntemi ve ileri teknolojiye sahip cihazlarıyla hastalarına eksiksiz teşhis ve tedavi hizmeti veriyor.

Sakaryalıların göz sağlığı ile ilgili tüm ihtiyaçlarına cevap verebilme amacıyla teşhis, tetkik ve tedavi hizmetlerini tek bir çatı altında toplayan Dünyagöz Sakarya’nın uzman hekim kadrosunda Op. Dr. Burak Yanar; Op. Dr. Akil Batu ile Op. Dr. Fehmi Aydoğan bulunuyor. Sahip olduğu modern mimarinin yanında, hekimlerin ve hastaların konforu ön planda tutularak hazırlanan Dünyagöz Sakarya, Serdivan bölgesinde yer alıyor.

Adres: Arabacıalanı Mah. Mehmet Akif Ersoy Caddesi, No:7A Serdivan – Sakarya
Post Selected Items to:

Showing 10 items of about 25000

home  •   advertising  •   terms of service  •   privacy  •   about us  •   contact us  •   press release design by Popshop •   © 1999-2017 NewsKnowledge