Login
Password
Sources on this Page

> Headlines by Category

 Home / Regional

You are using the plain HTML view, switch to advanced view for a more complete experience.

Tausende Studenten in Hongkong streiken für mehr Demokratie
Peking will die Wahlen im Jahr 2017 der autonom verwalteten Ex-Kolonie lenken. Dagegen rührt sich Widerstand.
Enbridge to Transfer $1.59 Billion of Assets to Income Fund Unit
Enbridge Inc., Canada’s largestpipeline operator, said C$1.76 billion ($1.59 billion) ofpipeline assets and shares will be transferred to a unit.
Veresen Makes Biggest Deal With $1.43 Billion Ruby Stake
Veresen Inc., the Canadian companyplanning a terminal to ship liquefied natural gas to Asia fromOregon, agreed to buy Global Infrastructure Partners’ 50 percentstake in the Ruby pipeline for $1.43 billion.
Many upset over revealing sculptures at park
There are nine bronze sculptures on display at Discovery Green in downtown Houston. The exhibit is called "Wings of the City," on display from the beginning of September until the end of February.
Arrest video prompts investigation
The Harris County Sheriff's Office launched an internal affairs investigation after cellphone video surfaced and showed a deputy delivering a kick to a man lying on the ground.
Fitch Ratings mejora la calificación a la compañía colombiana EPM
Bogotá, 22 sep (EFECOM).- La firma calificadora de riesgo Fitch Ratings elevó la calificación grado de inversión de la colombiana Empresas Públicas de Medellín (EPM) de "BBB" a "BBB+", con ...
Los parqués del Sudeste Asiático abren a la baja, salvo Vietnam y Tailandia
Bangkok, 23 sep (EFECOM).- Las bolsas de valores del Sudeste Asiático iniciaron hoy la jornada en números rojos, con la excepción de los mercados de Tailandia y Vietnam, que abrieron al alza.En ...
Altın Portakal’da yarışma zorlu geçecek
51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na seçilen filmler belli oldu.Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 10-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festivalde usta yönetmenlerle, ilk filmlerini çeken yönetmenler birlikte yarışacak. Alin Taşçıyan, Atalay Taşdiken, Serkan Çakarer ve Sevin Okyay’dan oluşan jüri tarafından yapılan ön eleme sonucu festivale başvuran 57 filmden 12’si yarışmaya seçildi. Filmler, 14 dalda Altın Portakal’ın yanı sıra SİYAD, Film-Yön ve izleyici ödülleri için de yarışacak. Filmlerden beşi En İyi İlk Film Ödülü’nün de adayları. 71. Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Kaan Müjdeci’nin yönettiği “Sivas” filmi ile önceki gün sona eren 21. Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanan Derviş Zaim’in Balık ve FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ile Yılmaz Güney Ödülü’nü alan Neden Tarkovski Olamıyorum Antalya’da da yarışacak.Yarışmaya seçilen filmler...Balık / Derviş ZaimÇekmeköy Underground / Ayşim Türkmen Keskin (İlk Film)Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku / Çiğdem VitrinelGuruldayan Kalpler / Ömer Uğurİtirazım Var / Onur Ünlüİyi Biri /Ayhan Sonyürek Klama Dayika Min – Annemin Şarkısı / Erol Mintaş (İlk Film)Kumun Tadı / Melisa Önel (İlk Film)Kuzu / Kutluğ Ataman Neden Tarkovski Olamıyorum / Murat DüzgünoğluOflu Hoca'yı Aramak – O.H.A. / Osman Levent Soyarslan (İlk Film) Sivas / Kaan Müjdeci (İlk Film)
Post Selected Items to:

Showing 10 items of about 4000000

home  •   advertising  •   terms of service  •   privacy  •   about us  •   contact us  •   press release design by Popshop •   Official PR partner B2BLogger.com •   © 1999-2014 NewsKnowledge